Åtvidaberg har näst högst andel behöriga lärare i länet

31 mars 2022, 9:30

Åtvidaberg är den kommun i Östergötlands län som hade näst högst andel behöriga lärare i grundskolan under läsåret 2021/22.
Det visar ny statistik från Skolverket som Lärarförbundet idag presenterar på kommun- och länsnivå över de senaste åtta åren.

I oktober 2021 hade motsvarande 82 procent av lärarna​​1 i grundskolan i Åtvidabergs kommun lärarlegitimation och behörighet i minst ett ämne. Det innebär att kommunen har den näst högsta lärarbehörigheten i Östergötlands län. I hela riket är Åtvidaberg rankad som nummer 13 av landets 290 kommuner.

– Även om behörigheten i Åtvidaberg är högre än i många andra kommuner är läget i landet allvarligt. Bristen på behöriga lärare hotar kvaliteten i svensk skola och hela vår framtid som kunskapsnation, säger Lärarförbundets ordförande Johanna Jaara Åstrand.

Av de sammanlagt 57 heltidstjänsterna i grundskolan i Åtvidabergs kommun (motsvarande 62 lärare) var det 47 som hade lärarlegitimation och behörighet i minst ett ämne.

Vadstena har landets högsta lärarbehörighet (95 procent) och Ragunda den lägsta (41 procent).

Andelen behöriga lärare i Åtvidaberg är ungefär densamma som under förra läsåret. Åtvidaberg följde därmed utvecklingen i riket. I hela landet ligger lärarbehörigheten på 71 procent, vilket är ungefär samma nivå som året innan.

– Det är beklämmande att behörigheten ligger kvar på den här nivån nationellt. Kraftfulla åtgärder måste till. Inte minst handlar det om att göra läraryrket mer attraktivt och hållbart och det sker genom konkurrenskraftiga löner och minskad arbetsbelastning, säger Johanna Jaara Åstrand och tillägger:

– Att elevers tillgång till behöriga lärare varierar så kraftigt över landet är ett stort misslyckande. Staten måste ta ansvaret för lärarförsörjningen och en likvärdig skola.

Lärarbehörigheten ökar med minst en procentenhet i sammanlagt sju av 13 kommuner i Östergötlands län. Mest anmärkningsvärda förbättringar ser vi i Vadstena.

Unika rapporter för alla kommuner

För att lyfta fram de stora regionala skillnaderna i lärarbehörighet runtom i landet har Lärarförbundet sammanställt rapporter för samtliga kommuner i landet. Rapporterna innehåller inte bara analys över utvecklingen i lärarbehörighet i respektive kommun, utan också en sammanställning över samtliga skolor.

Klicka på den kommun du vill läsa mer om i tabellen nedan.

Lärarbehörighet i kommunerna i Östergötlands län
Kommun2021/222020/21Förändring
(procentenheter)
Boxholm75 %76 %−1 
Finspång64 %65 %−1 
Kinda78 %76 %+2 
Linköping78 %79 %−1 
Mjölby77 %76 %+1 
Motala76 %73 %+3 
Norrköping68 %66 %+2 
Söderköping82 %79 %+3 
Vadstena95 %86 %+9 
Valdemarsvik67 %65 %+2 
Ydre74 %74 %
Åtvidaberg82 %82 %
Ödeshög74 %76 %−2 
Lärarbehörighet i skolorna i Åtvidabergs kommun – från högst till lägst
Skola2021/222020/21Förändring
(procentenheter)
Björsäters skola100 %84 %+16 
Alléskolan 7-992 %94 %−2 
Grebo skola76 %73 %+3 
Alléskolan 4-671 %79 %−8 
Centralskolan66 %68 %−2 

Grafer

Ladda ner den här grafen som pngsvgeps
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Kommentarer

1 Här mäter vi antal heltidstjänster, och alltså inte antal personer. Antalet tjänster ger en mer rättvis spegling av undervisningen, men kan variera en del från antalet faktiska lärare.

f t