Lärarbehörigheten sjunker för sjätte året i följd i Tierp

31 mars 2022, 9:30

Lärarbehörigheten minskar i Tierps kommun för sjätte året i följd.
Det visar ny statistik från Skolverket som Lärarförbundet idag presenterar på kommun- och länsnivå över de senaste åtta åren.

I oktober 2021 hade motsvarande 58 procent av lärarna​​1 i grundskolan i Tierps kommun lärarlegitimation och behörighet i minst ett ämne. Det är en minskning med två procentenheter jämfört med året innan och sjätte året i rad som behörigheten går nedåt. Läsåret 2015/16 var 74 procent av lärarna behöriga.

– Läget är allvarligt. Bristen på behöriga lärare hotar kvaliteten i svensk skola och hela vår framtid som kunskapsnation, säger Lärarförbundets ordförande Johanna Jaara Åstrand.

I hela landet ligger lärarbehörigheten på 71 procent, vilket är ungefär samma nivå som året innan.

– Det är beklämmande att behörigheten ligger kvar på den här nivån nationellt. Kraftfulla åtgärder måste till. Inte minst handlar det om att göra läraryrket mer attraktivt och hållbart och det sker genom konkurrenskraftiga löner och minskad arbetsbelastning, säger Johanna Jaara Åstrand och tillägger:

– Att elevers tillgång till behöriga lärare varierar så kraftigt över landet är ett stort misslyckande. Staten måste ta ansvaret för lärarförsörjningen och en likvärdig skola.

Av de sammanlagt 169 heltidstjänsterna i grundskolan i Tierps kommun (motsvarande 192 lärare) var det 99 som hade lärarlegitimation och behörighet i minst ett ämne.

Jämfört med andra kommuner i landet är lärarbehörigheten i Tierp relativt låg. Kommunen är rankad som nummer 265 bland landets 290 kommuner. Vadstena har landets högsta lärarbehörighet (95 procent) och Ragunda den lägsta (41 procent). I hela Uppsala län är Tierps kommun den minst lärartäta kommunen.

Lärarbehörigheten ökar med minst en procentenhet i sammanlagt sex av åtta kommuner i Uppsala län.

Unika rapporter för alla kommuner

För att lyfta fram de stora regionala skillnaderna i lärarbehörighet runtom i landet har Lärarförbundet sammanställt rapporter för samtliga kommuner i landet. Rapporterna innehåller inte bara analys över utvecklingen i lärarbehörighet i respektive kommun, utan också en sammanställning över samtliga skolor.

Klicka på den kommun du vill läsa mer om i tabellen nedan.

Lärarbehörighet i kommunerna i Uppsala län
Kommun2021/222020/21Förändring
(procentenheter)
Enköping70 %68 %+2 
Heby73 %70 %+3 
Håbo66 %64 %+2 
Knivsta76 %72 %+4 
Tierp58 %60 %−2 
Uppsala76 %75 %+1 
Älvkarleby70 %67 %+3 
Östhammar69 %68 %+1 
Lärarbehörighet i skolorna i Tierps kommun – från högst till lägst
Skola2021/222020/21Förändring
(procentenheter)
Kyrkskolan82 %79 %+3 
Ol Andersskolan81 %79 %+2 
Hållnäs skola75 %74 %+1 
Tallbacksskolan72 %74 %−2 
Centralskolan70 %64 %+6 
Mehede skola68 %73 %−5 
Örbyhus skola 7-956 %58 %−2 
Aspenskolan56 %51 %+5 
Vendels skola53 %78 %−25 
Björkängsskolan51 %51 %
Örbyhus skola F-651 %53 %−2 
Bruksskolannio %37 %−28 

Grafer

Ladda ner den här grafen som pngsvgeps
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Kommentarer

1 Här mäter vi antal heltidstjänster, och alltså inte antal personer. Antalet tjänster ger en mer rättvis spegling av undervisningen, men kan variera en del från antalet faktiska lärare.

f t