Koncepcja

Etykieta

Podstawową funkcjonalnością tego rozwiązania jest możliwość wyszukiwania i pobierania danych poprzez etykiety. Etykieta jednoznacznie określa zawartość oraz przeznaczenie danego zestawu danych. Każdy zestaw danych posiada jedną etykietę, która w dowolnym momencie może być zmieniona na inną.

Rezerwacja

Kluczową cechą każdego zestawu danych jest jego dostępność. Aby użyć zestawu danych należy wcześniej dokonać jego rezerwacji. Użytkownik, który dokonał rezerwacji danych staje się automatycznie ich właścicielem. Tylko on może go edytować i używać. Właściciel danych może zmieniać zawartość listy parametrów (modyfikować/dodawać/usuwać), wpisać komentarz oraz zmienić etykietę. Każdy zestaw danych może zostać zwolniony z rezerwacji i wtedy ponownie staje się dostępny dla innych użytkowników. Dodatkowo właściciel danych może je usunąć, np. w przypadku, gdy dany zestaw jest już nieużyteczny lub sklonować, gdy na jego podstawie chce utworzyć inny zestaw danych. Mechanizm rezerwowania danych umożliwia grupową pracę na tej samej puli danych uniemożliwiając wykorzystanie tych samych danych przez wielu użytkowników.

Cechy

Wygodne przechowywanie danych

W aplikacji Databucket można wygodnie przeglądać, dodawać, modifykować i usuwać dane.

Import danych z plików Excel i CSV

W razie potrzemy w łatwy sposób zaimportujesz dane z plików Excel(xls) i CSV.

Współdzielenie danych

Mechanizm rezerwacji danych zapewni bezpieczną pracę na tych samych danych dla wielu użytkowników.

Automatyczne wpisywanie

Nudne i męczące wpisywanie tych samych sekwencji danych do aplikacji możemy usprawnić dzięki funkcjonalności automatycznego wpisywania danych.

Etykiety danych

Wykorzystanie etykiet pozwoli na sprawne wyszukiwanie potrzebnych danych.

Zaawansowane filtrowanie

Praca na dużej ilośći danych może być usprawniona dzięki zastosowaniu zaawansowanego filtrowania. Filtrowanie ogranicza widoczność danych tylko użytkownikowi, który je definiuje.

Gotowe API programistyczne

Możesz pracować na danych również z poziomu innej aplikacji lub skryptu.

Databucket jest darmowe

Databucket to w pełni darmowe rozwiązanie.

Przeznaczenie

Testy manualne oprogramowania

Każdy tester manualny wykorzystuje dane do testowania. Scenariusze testowe wymagają użycia danych które najczęściej muszą być przechowywane w plikach lub innych źródłach danych. Utrzymanie porządku na dużej ilości danych często jest sporym wyzwaniem dla testera. Ponadto, niejednokrotnie dane muszą być współdzielne pomiędzy wielu użytkowników. Databucket wychodzi na przeciw takim trudnościom i dostarcza funkcjonalności które pozwalają testerowi wygodnie korzystać z danych testowych.

Automatyzacja testów

Tworzenie automatów testujących związane jest z potrzebą wykorzystywania danych zasilających skrypty. Najczęstrzym źródłem danych dla automatów testujących są różnego rodzaju pliki lub baza danych. Zdarza się, że programista automatów musi wytrzorzyć szereg mechanizmów pozwalających na korzystanie z danych gdyż niedostarcza tego narzędzie testujące. Wykorzystując Databucket API Client, programista automatów szybko i sprawnie wdroży gotowe mechanizmy obsługujące dane testowe a dzięki aplikacji Databucket GUI może na bierząco obserwować ich wykorzystanie przez automaty.

Testy wydajnościowe

Większość narzędzi do testów wydajnościowych korzysta z plikowych źródeł danych. Przechowywanie danych w plikach jest wygodne ale nie zawsze się sprawdza. Jeśli nasze scenariusze wykorzystują dane unikalne (a często tak jest), to przy dużej liczbie generatorów obciążenia mamy nie lada wyzwanie. Możemy oczywiście podzielić odpowiednio plik na kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt mniejszych plików ale jest to bardzo pracochłonne. Wykorzystując Databucket API Client w łatwy sposób poradzimy sobie z takim przypadkiem. Dzięki mechanizmowi rezerwacji danych łatwo zagwarantujemy unikalność danych bez konieczności tworzenia dodatkowych mechanizmów.

Generowanie danych

Generowanie danych zawsze wiąże się z ich zapisywaniem. Szczególnym utrunieniem przy generowaniu danych jest sytuacja w której proces generowania danych jest skomplikowany i wieloetapowy. Zdarza się, że generowanie danych odbywa się na wielu systemach. W takich systuacjach scentralizowanie danych w bazie jest szczególnie wygodne. Ponadto, jeśli dane mogą być generowane automatycznie, bardzo wygodne staje się użycie Databucket API Client którym możemy dodawać, modyfikować lub usuwać tworzone dane. Jednocześnie łatwo i wygodnie możemy nadzorować proces generowania danych w aplikacji Databucket GUI.

Wirtualizacja serwisów

Na środowiskach testowych spotykamy się z sytuacją w której nie mamy dostępu do rzeczywistego systemu. Tworzone są wtedy serwisy wirtualne nazywane również zaślepkami. W przypadku bardziej skomplikowanych serwisów może zachodzić potrzeba przechowywania danych. Databucket jest dobrym rozwiązaniem do tego celu gdyż daje gotowe mechanizmy pozwalające nietylko na przechowywanie danych ale również przechowywanie szerszej logiki której te dane podlegają.

Wprowadzanie danych

Wprowadzenie dużych ilość danych do systemu zawsze jest monotonne i uciążliwe. Dzięki funkcjonalności automatycznego wprowadzania danych możemy tą czynność w dużej mierze zautomatyzować. Do przygotowania sekwencji automatycznego wpisywania nie trzeba posiadać wiedzy programistycznej. Przygotowanie takiej sekwencji jest proste i zajmie kilka minut. W efekcie możemy zamienić nużące przepisywanie danych na szybki i powtarzalny automat a zarazem zaoszczędzić wiele czasu.

Komponenty

Baza danych MySQL

Miejsce przechowywania wszystkich danych.

Klient GUI

Dedykowany edytor danych dla użytkowników.

Mikrousługa

Usługa dostarczająca najpotrzebniejsze mechanizmy do pracy na danych.

Biblioteki

Gotowe biblioteki do pracy na danych za pośrednictwem mikrousługi.